fa-vitarade2_logo_white

Czekolada – przyjaciel czy wróg?

2023-04-24

Czekolada dla wielu jest sposobem na poprawienie nastroju. Czy jednak jest wartościowa dla pasjonatów sportów wytrzymałościowych? Co kryje w sobie tabliczka czekolady? Jaką czekoladę wybrać? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania.

Czekolada jaka jest każdy widzi…


Czekolady nie trzeba przedstawiać nikomu. Słodki przysmak znany jest nam od dziecka. Gorzka, mleczna, biała, z dodatkiem orzechów i/lub bakalii, z pysznym nadzieniem… – czekolad dostępnych na rynku jest sporo. Która jest najbardziej wartościowa?
Okazuje się, że najwięcej korzyści niesie za sobą spożywanie czekolady gorzkiej, z wysoką zawartością kakao (min. 70%). Jest ona bogata w polifenole, katechiny, antocyjany oraz zawiera szereg ważnych minerałów, jak wapń, potas, magnez, cynk, mangan i żelazo.

Jakie są korzyści ze spożywania czekolady?


Spożywana – oczywiście z umiarem – jest naturalnym antydepresantem. Gorzka czekolada, dzięki wysokiej zawartości kakao, znacząco (nawet do 70%) zmniejsza podatność organizmu na stany depresyjne. Ale uwaga! – tę właściwość ma wyłącznie czekolada gorzka.

Kakao jest też cennym źródłem flawonoidów, które wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne i rozkurczowe. Flawanole mogą zatem poprawiać krążenie krwi, zwiększać wrażliwość na insulinę i wpływać transport tlenu.

Czy i w jaki sposób czekolada może być wsparciem dla miłośników sportów wytrzymałościowych?

  • Spożycie czekolady (np. w formie batonika) przed wysiłkiem poprawia wydajność, wytrzymałość i regenerację – dzieje się tak za sprawą węglowodanów, które są paliwem dla organizmu.
  • Czekolada – zarówno gorzka, jak i w tym przypadku mleczna – wspomaga powysiłkową regenerację. Dzieje się tak dzięki odbudowie utraconego w wyniku ćwiczeń glikogenu.
  • Epikatechiny (należące do polifenoli) zawarte w gorzkiej czekoladzie wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie zużycia tlenu. Pozwala to sportowcom na dłuższy wysiłek.
  • Spożywanie ciemnej czekolady – dzięki właściwościom przeciwutleniającym (redukcja stresu oksydacyjnego) – zmniejsza poziom urazów mięśni związanych z wysiłkiem fizycznym.

Czekolada jest niedrogim, powszechnie dostępnym i pysznym suplementem dla miłośników sportów wytrzymałościowych. Jej regularne (codzienne) spożywanie wpływa zarówno na poprawę samych wyników treningowych (zwiększenie wydajności, wytrzymałości, ochrona przed urazami), jak i powysiłkową regenerację (odbudowa glikogenu). Ważny jest jednak umiar w jej spożywaniu (dziennie wystarczające są 1–2 paski; 25–40 g) oraz wybór czekolady z wysoką zawartością kakao – im go więcej, tym lepiej (m.in. 70%). Można ją spożywać samodzielnie lub jako dodatek do np. owsianek czy szejków. Jeśli stosujesz restrykcyjną dietę i liczysz kalorie, pamiętaj o uwzględnieniu w dziennym bilansie kaloryczności oraz mikroskładników zawartych w czekoladzie.