fa-vitarade2_logo_white

Jak przygotować rower do sezonu? Nasza checklista

2023-02-22

Choć zapaleni kolarze powiedzą, że sezon rowerowy trwa cały rok, to jednak większość osób na zimę chowa rower do garażu czy piwnicy. Wraz z nadejściem wiosny warto więc rzetelnie przygotować swój sprzęt, aby korzystać z niego jak najdłużej.

Niezależnie czy zaliczasz się do grupy rowerzystów, dla których sezon trwa cały rok, czy do tych, których rower zapada w zimowy sen, warto przynajmniej raz w roku dokonać rzetelnego przeglądu. Przygotowaliśmy checklistę czynności, które należy wykonać, aby sprzęt służył jak najdłużej.

Mycie

Nie ma nic przyjemniejszego niż jazda na czystym sprzęcie. Jeśli umyłeś rower przed schowaniem go do piwnicy, warto przynajmniej przetrzeć go wilgotną szmatką. Dobrze jest jednak porządnie umyć jednoślad. Pomocne będzie wiaderko z ciepłą wodą i specjalnym środkiem do czyszczenia rowerów (jeśli takiego nie posiadasz, zastąp go np. płynem do mycia naczyń) oraz szczotka. Można też skorzystać z myjki ciśnieniowej lub węża ogrodowego, pamiętając jednak by ciśnienie nie było zbyt duże. Po umyciu należy wytrzeć rower czystą, suchą szmatką (najlepiej z mikrofibry).

Ogumienie

Po umyciu roweru koniecznie dokładnie obejrzyj opony – sprawdź poziom zużycia bieżnika i ich ogólny stan techniczny (ewentualne pęknięcia, odkształcenia, wbite kamyki itd.). Konieczne sprawdź też ciśnienie w oponach – w tym wypadku warto kierować się wymogami producenta.

Łańcuch

Podczas mycia szczególną uwagę należy zwrócić na łańcuch, który należy odtłuścić. Jeśli w Twoim rowerze zamontowana jest spinka, to wystarczy łańcuch zdjąć, wrzucić do pojemnika z niedużą ilością benzyny ekstrakcyjnej (lub innego odtłuszczacza) i wymieszać. Jeżeli nie masz na łańcuchu spinki, należy dokładnie umyć łańcuch szmatką nasączoną odłuszczaczem lub za pomocą szczotki do benzyny ekstrakcyjnej.

Natychmiast po czyszczeniu koniecznie trzeba dokładnie nasmarować łańcuch – każde ogniwo jedną kroplą oleju, wycierając nadmiar ręcznikiem papierowym. Najlepiej skorzystać z oleju specjalnie do tego przeznaczonego i pamiętać, że popularne WD-40 (ma właściwości odrdzewiające, ale słabe właściwości smarujące) oraz oleje do pił łańcuchowych i spożywcze (olej słonecznikowy, oliwa z oliwek) się to tego nie nadają.

Przy okazji warto nasmarować również inne elementy – mechanizmy przerzutek, hamulców, manetek, amortyzator.

Hamulce

Do bezpiecznej jazdy konieczne jest sprawdzenie poziomu zużycia klocków hamulcowych. Przy okazji czyszczenia roweru dokładnie wyczyść obręcze (hamulce szczękowe) lub odtłuść tarcze hamulcowe (hamulce tarczowe) – zanieczyszczone mogą być przyczyną piszczenia.

Linki i pancerze

Po zimie skontroluj stan linek i pancerzy. Jeśli na linkach zauważysz rdzę lub odczujesz, że ciężko pracują – należy je wymienić (zarówno linki, jak i pancerze). Zardzewiałe linki będą stawiać opór podczas hamowania lub zmieniania przełożeń, co może sprawiać wrażenie problemów z przerzutkami.

Światła

Podczas przeglądu stanu technicznego roweru zwróć uwagę na jego oświetlenie. Lampki zwykle zasilane są bateriami, które po zimie mogą się wyczerpać lub wylać (z tego względu najlepiej wyjąć je przed zimą).

Śruby

Na koniec sprawdź dokładnie dokręcenie wszystkich śrub – szczególną uwagę zwróć na ośki pedałów, oś suportu oraz stery.

Po takim przeglądzie Twój rower jest gotowy do jazdy, a Ty możesz doskonalić swoją formę i osiągać założone cele.