fa-vitarade2_logo_white

Joga w kolarstwie – czy warto?

2023-04-26

Joga łączy w sobie aktywność fizyczną i umiejętność relaksu – jest zatem dobra zarówno dla ciała, jak i ducha. Poznaj, jakie korzyści z jej uprawiania mogą odnieść miłośnicy kolarstwa.

Czym właściwie jest joga?


Joga do świata zachodniego zawędrowała z Indii, gdzie znana była od tysiącleci. Nie jest typowym sportem, choć pomaga wzmocnić ciało. Podczas sesji przybiera się określone pozycje (asany), których nieodłącznym elementem jest właściwa technika oddychania (pranayama). Często praktykowana jest w połączeniu z medytacją.

Jakie korzyści niesie joga dla kolarzy?


Miłośnicy kolarstwa podczas treningów zwykle skupiają się na poprawie wytrzymałości i szybkości, po macoszemu traktując poprawę mobilności i oddechu. I tu z pomocą przychodzi joga!
Odpowiednio dobrane asany pomogą rozluźnić mięśnie i rozciągnąć ciało. Wzmacnia się także kręgosłup, zwiększa mobilność oraz ruchomość w stawach. Praktykowanie jogi po treningu na rowerze korzystnie wpływa na regenerację – tętno spada, a ciało się rozluźnia, skutkując lepszym dotlenieniem organizmu. Kontrola oddechu poprawia koncentrację i pozwala na zrelaksowanie się – niezwykle potrzebne po intensywnym treningu czy stresujących zawodach!
Dodatkowo joga zmniejsza odczuwanie bólu, pomaga leczyć nadciśnienie tętnicze oraz obniża poziom cholesterolu i kortyzolu (hormon stresu).
Pamiętaj jednak o regularności!

Jak zacząć?


Aby zacząć praktykować jogę nie potrzeba wiele – wystarczy wygodny strój, mata i odpowiednie instrukcje. Pamiętaj, że ćwiczenia jogi powinny być wykonywane na boso. Warto też zrezygnować z obfitego posiłku przed sesją – lepiej wybrać delikatną przekąskę godzinę wcześniej.
Nieprawidłowe wykonywanie asan może doprowadzić do napięcia niewłaściwych mięśni, dlatego warto na początku zdecydować się na kilka lekcji pod okiem doświadczonego trenera. Równie pomocne mogą być tutoriale dostępne w internecie, nagrywane przez specjalistów.

Asany polecane dla kolarzy


Przedstawiamy subiektywny wybór asan idealnych dla kolarzy, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z jogą.

  • Powitanie słońca – wzmacnia kręgosłup, rozciąga mięśnie, poprawia krążenie, reguluje oddech oraz usprawnia trawienie. Asana ta wykonywana rano pobudzi i doda energii.
  • Koci grzbiet – wzmacnia kręgosłup oraz go rozluźnia.
  • Budowanie mostu – rozciąga kręgosłup (zwłaszcza odcinek lędźwiowy) oraz mięśnie brzucha, a także wspomaga regenerację.
  • Pies z głową w dół – poprawia stabilizację, minimalizuje bóle kręgosłupa.
  • Pozycja rozpostartego kąta ¬– poprawia stabilność, wzmacnia mięśnie ud oraz biodra, otwiera klatkę piersiową (ułatwia oddychanie), pomaga w rwie kulszowej. Bardziej zaawansowani mogą spróbować trudniejszej wersji – pozycji odwróconego kąta.
  • Pozycja wschodzącego Księżyca – rozciąga mięśnie czworogłowe ud i biodrowo-lędźwiowe, pomaga w rwie kulszowej, wzmacnia kręgosłup, zwiększa zdolność koncentracji.
  • Pozycja deski ¬– często wykorzystywana jako forma przejścia między kolejnymi asanami, wzmacnia mięśnie grzbietu, brzucha, ramion i barków.