fa-vitarade2_logo_white

Od czego zacząć? Triathlonowe Q&A

2023-02-22

Triathlon – można też nazwać go „trójbojem – obejmuje trzy dyscypliny: pływanie, kolarstwo i bieganie. Zwycięzcą jest ten z zawodników, który po pokonaniu wszystkich odcinków trasy przekroczy linię mety jako pierwszy. Jednak samo ukończenie wszystkich dystansów jest niemałym osiągnięciem – wymaga wytrzymałości, wydolności i wszechstronności, a także świadczy o sumiennym przygotowaniu. Jak rozpocząć swoją przygodę z triathlonem? Podpowiadamy!

Jaki cel postawić sobie jako pierwszy?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z triathlonem, warto postawić sobie realny do osiągnięcia cel – nie zaczniesz od razu od startu w ironman lub ultramaratonie. Najlepiej zacząć od najkrótszego z możliwych dystansów – sprinterskiego (0,75 km pływania, 20 km kolarstwa, 5 km biegu). Niektóre zawody oferują również dystans supersprinterski, o jeszcze mniejszych wymaganiach. To doskonała okazja, aby sprawdzić, czy triathlon jest dla Ciebie.

Ile czasu muszę poświecić na przygotowania do pierwszych startów?

Etap przygotowań jest sprawą bardzo indywidualną. Szacuje się jednak, że pół roku powinno być okresem wystarczającym na przygotowanie się do swojego debiutu (wystartowaniu i ukończeniu wszystkich etapów). Najlepiej przed rozpoczęciem przygotowań zrobić podstawowe badania lekarskie.

Jak powinien wyglądać przykładowy plan treningowy?

Szczegółowy plan treningowy najlepiej skonsultować z trenerem, który indywidualnie dobierze czas i dystans treningowy. Poniżej przedstawiamy przykładowy plan treningowy dla osoby początkującej:

  • pływanie – 3 godziny tygodniowo;
  • kolarstwo – 2 razy w tygodniu jazda na dystansie 30–40 km;
  • bieganie – 2–3 razy w tygodniu bieg na dystansie około 10 km.

Należy pamiętać o tak zwanych „zakładkach”, czyli połączeniach jazdy na rowerze i biegu w jednej jednostce treningowej.

Nie pływam najlepiej. Czy sobie poradzę?

Jeśli w ogóle umiesz pływać, bez obaw – trening czyni mistrza. Dodatkowo w triathlonie startuje się w piance, która dzięki wyporności ułatwia pływanie. Jeśli pewniej czujesz się płynąc stylem klasycznym („żabką”) niż kraulem, wybierz tę metodę.

Jakiego sprzętu potrzebuję?

Najdroższym sprzętem z wyposażenia triathlonisty jest rower. Jeśli dopiero zaczynasz, nie ma potrzeby inwestycji w specjalny rower do triathlonu. Jasne, że wspaniale byłoby startować na rowerze szosowym lub czasowym, jednak dopóki nie stwierdzisz, że triathlon jest pasją „na dłużej”, możesz wystartować na rowerze górskim lub crossowym. Piankę natomiast na początku można (za opłatą) wypożyczyć.

Zdecydowanie warto na początek zainwestować w specjalistyczne buty do biegania – optymalna amortyzacja zabezpieczy stawy i więzadła, a także zwiększy energię przy odbijaniu się od podłoża. Komfort zapewni przewiewny materiał wierzchni (np. siateczka).

Z dodatkowych akcesoriów niezbędne będą triathlonowe okulary do pływania oraz kask (elementy obowiązkowe). Warto doposażyć się także w okulary kolarskie, które zapewnią ochronę przed promieniowaniem UV oraz rękawiczki kolarskie.

Za strój startowy na początek wystarczą spodenki i koszulka.

Jaka jest najlepsza dieta dla triathlonisty?

Dieta, obok treningu, jest ważną składową sukcesu sportowego. W przypadku sportów wytrzymałościowych należy postawić na odpowiednie nawodnienie oraz odpowiednią ilość węglowodanów. Podczas trwania zawodów/treningów zapotrzebowanie na węglowodany szacuje się na 60–70 g/godzinę aktywności sportowej, natomiast utrata wody może sięgnąć nawet 3–4 litrów/godzinę treningu. Posiłek triathlonisty – zwłaszcza przed startem – powinien być wysokowęglowodanowy, o niskiej zawartości błonnika i tłuszczu.

Pomocne mogą być suplementy, które wzbogacą dietę w węglowodany. Przykładem jest linia suplementów Vitarade od Fitness Authority, skierowana do pasjonatów sportów wytrzymałościowych. Pomaga dostarczyć organizmowi odpowiednich makroskładników, by pomóc Ci osiągać zamierzone cele i przekraczać kolejne bariery.