fa-vitarade2_logo_white

Podstawowy słowniczek biegacza

2023-03-20

Bieganie wydaje się proste, jednak kiedy zaczniesz przeglądać strony internetowe czy poświęcone tematowi grupy pasjonatów, pojawia się coraz więcej „biegowego slangu”. Jego nieznajomość utrudnia komunikację z innymi biegaczami, dlatego warto poznać podstawowe pojęcia.
Jesteś zaawansowanym biegaczem? Świetnie! Potraktuj nasz słowniczek jako quiz i sprawdź, ile z pojęć znasz.

BC1 – określenie wolnego i spokojnego biegu, szybszego od truchtu. Pozwala swobodnie oddychać, słuchać muzyki, relaksować się. Synonimiczne określenie: rozbieganie.
BC2 – bieg w drugim zakresie intensywności, tętno podczas niego kształtuje się na poziomie 75–85% maksymalnego. Trening BC2 wpływa na poprawę kondycji. Najczęstszy pokonywany dystans wynosi 5–20 km (jego intensywność można swobodnie utrzymać przez 60–90 minut).
BC3 – ostatni, najintensywniejszy zakres, podczas którego tętno wynosi 85–95% maksymalnego. Trening jest wyczerpujący (uruchamiają się procesy beztlenowe), nie pozwala na swobodne prowadzenie rozmów, pojawia się zadyszka.
BNP – bieg z narastającą prędkością, w którym początek jest w tempie wolniejszym niż koniec.
Czwarogłowiec, czwórka – mięsień czworogłowy (przedniej części) uda.
Defilada – inaczej skip D. Wzmacnia siłę mięśni nóg, szczególnie mięśnie stopy.
Dwugłowiec, dwójka – mięsień dwugłowy (tylnej części) uda.
HRmax – tętno maksymalne, a więc najwyższa wartość z jaką w trakcie treningu bije serce. Aby poprawnie określić jego wartość, należy wykonać próbę wysiłkową.
Interwał – rodzaj treningu biegowego, podczas którego szybko biega się odcinki od 100 m do 2 km podzielone przerwami na odpoczynek (marsz lub trucht).
Kolce – buty biegowe przeznaczone do biegania po bieżni tartanowej lub w zawodach przełajowych. Nazwa pochodzi od przymocowanych na podeszwie buta kolców, zwiększających przyczepność i siłę odbicia.
Kros – rodzaj treningu biegu ciągłego odbywającego się na pofałdowanym terenie (zwykle na dystansach co najmniej 2 km).
Mleczan – inaczej kwas mlekowy, będący produktem przemian energetycznych w organizmie. Podczas szybkiego biegu jest wydzielany w dużej ilości do krwi, a jego nadmiar utrudnia lub uniemożliwia bieg.
Neutral – osoba o „neutalnej stopie”, czyli lądująca prawidłowo na podłożu (bez przechylania nogi/stopy na zewnątrz lub do wewnątrz).
Podbicie – środkowa, uniesiona część stopy (w kształcie łuku).
Podbieg – rodzaj treningu polegający na pokonywaniu krótszych lub dłuższych dystansów biegnąc pod górkę. Podbieg – w przeciwieństwie do krosu – nie jest biegiem ciągłym, a poszczególne odcinki „pod górkę” oddzielone są przerwami.
Pronator – osoba podczas biegu wykonująca silne ruchy stopą/całą nogą do wewnątrz.
Przebieżka – rodzaj treningu polegającego na bieganiu krótkich (50–200 m) odcinków w szybkim tempie. Może być szybkościowa – kładzie się wtedy nacisk na jak najszybsze przebiegnięcie odcinka lub techniczna – skupiona na utrzymaniu poprawnej sylwetki, odpowiedniego kroku i rytmu.
Schłodzenie – końcowa część treningu, mająca na celu stopniowe wyprowadzenie organizmu ze stanu pobudzenia (gwałtowne przerwanie treningu byłoby szokiem dla organizmu).
Siła biegowa – rodzaj treningu poprawiającego siłę mięśni (głownie nóg i brzucha). Zalicza się do niego skipy, wieloskoki, podbiegi.
Sprawność – część treningu polegająca na wykonywaniu ćwiczeń poprawiających sprawność i kondycję.
Supinator – osoba podczas biegu wykonująca silne ruchy stopą/całą nogą na zewnątrz.
Trening tempowy – trening polegający na bieganiu dystansów w tempie, jakim planujemy pobiec podczas zawodów. Najczęściej pokonywane są odcinki od 200 m do 2 km.
Vitarade® – linia suplementów od Fitness Authority, skierowana do pasjonatów sportów wytrzymałościowych.
Zakwaszenie – poziom kwasu mlekowego we krwi. Wysokie zakwaszenie oznacza duże stężenie kwasu mlekowego.