fa-vitarade2_logo_white

Skarpetki kompresyjne w triathlonie

2023-08-16

Czynnikami, które najmocniej wpływają na sukces w triathlonie są: przygotowanie fizyczne, strategie żywieniowe, wiek oraz antropometria (proporcje i masa ciała) (Houston i in. 2011; Knechtle i in. 2011; Lepers i in. 2010). Są to elementy, które sportowcy starają się wypracować za pomocą wymagających programów treningowych oraz diet. Niestety, ze względu na to, że zawody triathlonowe odbywają się na świeżym powietrzu, wyniki sportowców są obarczone wpływem warunków środowiskowych np. ukształtowaniem terenu czy warunkami pogodowymi. Stąd też wynikają różne pomysły na poprawę osiągów poprzez użycie różnych form odzieży ochronnej, w tym też skarpetek kompresyjnych.

Potencjalny mechanizm działania oraz ich efekt

Badania wskazują, że rozpad włókien mięśniowych jest jednym z głównych czynników wpływających na spadek wydolności mięśniowej podczas triathlonu (Del Coso i in. 2012a). Dzieje się tak, gdyż długotrwałe aktywności takie jak bieganie czy jazda na rowerze mogą prowadzić do uszkodzenia struktury włókien mięśniowych. Skarpety kompresyjne wywierają mechaniczny nacisk na ciało, poprawiając krążenie krwi podczas wysiłku fizycznego (Sperlich i in. 2013). Dodatkowo, zastosowanie ich może zmniejszyć wibracje (oscylację/wstrząsy) mięśni podczas biegania, co ma potencjalnie wpływ na redukcję uszkodzeń mięśniowych.

Czy jednak warto je stosować w triathlonie? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć hiszpańscy naukowcy, konstruując badanie, do którego zrekrutowali 36 triathlonistów (Del Coso et al., 2014). Przed i po ukończeniu połówki Ironmana dokonano pomiaru siły, parametrów zniszczenia włókien mięśniowych (CK) jak i subiektywnej oceny zmęczenia. Po dokonaniu obliczeń statystycznych, okazało się, że efekty skarpetek kompresyjnych nie różnią się niczym od tych standardowych.

Podsumowanie

Triathlon to sport wymagający doskonałej kondycji fizycznej. Niemniej jednak, sportowcy stosują szereg dodatkowych strategii, które mogą pomóc w osiągnięciu jeszcze lepszych wyników. W ostatnim czasie popularność zyskała specjalistyczna odzież, w tym skarpety kompresyjne. Choć zastosowanie skarpet kompresyjnych może przynosić pewne korzyści w zakresie regeneracji mięśniowej i zmniejszenia uszkodzeń mięśniowych w niektórych dyscyplinach sportowych, to nie ma jednoznacznych dowodów na to, że wpływają one na poprawę wydolności w triathlonie. Różnice w badaniach oraz brak jednolitego stanowiska naukowego sugerują, że skarpety kompresyjne mogą działać wyłącznie w niektórych wysiłkach fizycznych, ale ich praktyczne znaczenie dla ogólnej wydolności sportowej wydaje się być niewielkie.

Bibliografia:

Del Coso, J., Areces, F., Salinero, J. J., González-Millán, C., Abián-Vicén, J., Soriano, L., Ruiz, D., Gallo, C., Lara, B., & Calleja-Gonzalez, J. (2014). Compression stockings do not improve muscular performance during a half-ironman triathlon race. European Journal of Applied Physiology, 114(3), 587–595. https://doi.org/10.1007/S00421-013-2789-2/TABLES/4