fa-vitarade2_logo_white

TOP 8 akcesoriów rowerzysty – w co warto się zaopatrzyć?

2023-03-07

Jesteś miłośnikiem kolarstwa i nowinek technologicznych oraz gadżetów? Przedstawiamy listę akcesoriów, które będą przydatne dla każdego kolarza. Pominęliśmy jednak rzeczy należące do obowiązkowego wyposażenia roweru (np. oświetlenie). Ciekawi naszych propozycji?

 1. Miejsce na wodę
  Niezależnie czy jeździsz rekreacyjnie, czy sportowo, warto zaopatrzyć się w miejsce na wodę. Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest montaż koszyka na bidon. Droższą i wygodniejszą alternatywą jest plecak lub kamizelka z bukłakiem – pozwalają na picie wody bez konieczności zwalniania lub zatrzymywania się, aby sięgnąć po bidon.
 2. Pompka
  Choć zalecamy regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach, zawsze mogą przytrafić się sytuacje awaryjne. Pompka wydaje się więc być niezbędnym akcesorium. Na rynku dostępne są niewielkie, poręczne modele, które można przewozić nawet w kieszeni kurtki (warto jednak znaleźć taką z tłokiem dwukierunkowym). Pamiętaj jednak o rodzaju wentyla w dętce, bo choć większość pompek jest uniwersalna, to nie jest to regułą.
 3. Multitool
  Podobnie jak w przypadku pompki, warto zaopatrzyć się w poręczny scyzoryk typu multitool, ukrywający zestaw narzędzi. I choć nikomu nie życzymy sytuacji, w której konieczne będzie jego użycie, posiadanie go może uratować trening lub wycieczkę rowerową przed nieplanowanym zakończeniem. Zanim wybierzesz akcesorium, zastanów się, jakie narzędzia będą dla Ciebie najbardziej przydatne.
 4. Kask
  Choć wśród kolarzy są przeciwnicy jazdy w kasku (zwłaszcza, że przepisy nie nakazują jego posiadania), to naszym zdaniem na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać i wybierać certyfikowane kaski. Wybierając model, najpierw należy zastanowić się, w jakich warunkach zamierzamy jeździć (na rynku dostępne są kaski MTB, szosowe, Hardshell, miejskie), następnie dobrać konkretny egzemplarz do kształtu i rozmiaru głowy oraz twarzy (paski powinny do niej przylegać, ale nie powodować dyskomfortu).
 5. Akcesoria do przechowywania
  Wszystkie przedmioty, które zabieramy na trening musimy gdzieś spakować. Jeśli nie zdecydujesz się na plecak, oczywistym wydaje się umieszczenie akcesorium do przechowywania gdzieś na samym rowerze. Na rynku dostępne są różne modele toreb podsiodłowych lub sakw. Zanim wybierzesz konkretny egzemplarz, zastanów się, co będziesz chciał zapakować, a następnie wszystko dokładnie wymierz lub zabierz do sklepu np. pompkę rowerową i multitool.
 6. Licznik rowerowy
  Jeśli chcesz dokładnie sprawdzać liczbę pokonanych kilometrów, warto wyposażyć się w licznik rowerowy (podstawowe modele dostępne są za kilkanaście złotych). Najlepszą motywacją do dalszych treningów jest pokonywanie własnych rekordów! Dla chcących precyzyjnie planować i analizować treningi polecamy bardziej zaawansowane modele wyposażone w GPS i pulsometr. Alternatywnym wyborem może być kupno uchwytu na telefon, pozwalający na kontrolowanie postępów treningu na ekranie smartfonu.
 7. Zabezpieczenie roweru
  Przy częstych wycieczkach rowerowych, warto zaopatrzyć się w coś, co zabezpieczy nasz rower przed kradzieżą. I choć nic nie da 100% gwarancji bezpieczeństwa naszego jednośladu, to odpowiednie zabezpieczenie znacznie utrudni złodziejowi zadanie. Na rynku dostępne są linki (stalowe obleczone w plastikową osłonkę lub posiadające tuleje utrudniające przecięcie), zapięcia u-lock, specjalne łańcuchy oraz blokady na tylne koło. Wszystko zależy od posiadanego budżetu oraz miejsc i czasu pozostawiania roweru „bez opieki”. Jeśli mielibyśmy doradzać, to polecamy zainwestować w zapięcie u-lock.
 8. Suplementy węglowodanowe
  Dieta – obok treningu – jest istotnym elementem osiągania coraz lepszych rezultatów sportowych. Nasz organizm do wzmożonego wysiłku potrzebuje „paliwa” zapewnianego przed odpowiednie ilości węglowodanów. Polecamy zainwestować w suplementy, które ich dostarczą. Linia Vitarade od Fitness Authority została stworzona z myślą o pasjonatach sportów wytrzymałościowych, tak by zapewnić węglowodanowe wsparcie i dostarczyć energię nawet do najcięższych zmagań.